Does anyone hunt with huskies?

Vladimir

Member
Reaction score
31
Я езжу на своих хаски в России только с парнем по имени Игорь, ты его знаешь?
Игорей в России много. Может быть, он сделал.

Muzzleloader

Well-known member
Reaction score
276
I am interested in learning about the Russian hunting culture, however your replies are not in English. Do you have access to a translator app?

SportsmanNH

Well-known member
Reaction score
597
I am interested in learning about the Russian hunting culture, however your replies are not in English. Do you have access to a translator app?

You dont need a translator app . Just right click on the post and scroll down to " Translate to English " . It will change all the posts on that page to English .

groundtender

Well-known member
Reaction score
430
You dont need a translator app . Just right click on the post and scroll down to " Translate to English " . It will change all the posts on that page to English .
Thanks, but pretty sure I don’t want to know. I imagine the first order of the Russky hunt is at least one pint of vodka down the gullet.

Muzzleloader

Well-known member
Reaction score
276
Usually orange vests are worn by those who chase the beast. And if you hunt from the approach and you are wearing a red jacket or orange vest) Then the beast sees it) You have to be a fool to sneak up on the beast in such clothes. Unless, of course, you're in a zoo
tcheslipillows gwith computer

Muzzleloader

Well-known member
Reaction score
276
Vladimir: A significant amount of hunter orange color covering the torso and head are required by law for most hunting in the USA, with the exception of archery bow and arrow seasons.

Vladimir

Member
Reaction score
31
Спасибо, но я уверен, что не хочу знать. Я полагаю, что первый заказ русской охоты — это как минимум одна пинта водки в глотку.
Кто водку в лесу пьет, тот долго не живет. Вас вбили в стереотип, что русские постоянно пьют водку. А вы поверили) Это говорит о вашем невежестве. Так думали немцы в 1941 году

Last edited:

Vladimir

Member
Reaction score
31
Мне интересно узнать о русской охотничьей культуре, однако ваши ответы не на английском языке. У вас есть доступ к приложению-переводчику?
Славяно-арийская культура, как говорят раскопки, насчитывает сотни тысяч лет, если не больше. Сейчас много разных любителей природы, которые пару раз в год выходят пострелять по бутылкам и попить пива. Я не считаю охотников. Традиции больше всего сохранились в Сибири. У каждого свои земли, люди относятся друг к другу уважительно. Плохие люди в тайге долго не живут, они там пропадают. Я слышал, что если ты что-то украл, тебя могут застрелить. Все избы в тайге открытые должны быть запасы сухих дров, спичек и еды. Если человек попадал в беду, он мог быстро растопить печь и поесть. После того, как вы вышли из хижины, вы должны приготовить дрова и оставить все также. Не стреляйте в самок, потому что они дают новых животных. Советую посмотреть фильм Счастливые люди на Енисее. Посмотрите эти фильмы.

Vladimir

Member
Reaction score
31
Нет, у меня нет именно этой собаки, но я отвечаю на ваш нелепый вопрос о правах животных. Меня удивляет то, что я не знаю твоего личного мнения по этому поводу.
Попытка сбить людей с толку ерундой и громкими словами. Я выращиваю, развожу, соревнуюсь и сужу собак. Владел сразу 14 штуками. В настоящее время их число сократилось до 6. У меня обширные знания о том, что происходит с ответственными умными собаководами. Судя по заданному вами вопросу, вы не знаете того, чего не знаете. Я оставлю это там. Вы можете задать все невежественные вопросы, которые вы хотели бы.
Если вы профессионал, покажите работу своих собак в лесу, например, на медведе или лосе. Отправьте видео. Я думаю, ты просто болтун, который не понимает охоты.

NH Hunter

Well-known member
Reaction score
1,488
unfortunately I can't do that with an iMac or phone. I'd like to read what he has to say.

RememberBaker

Well-known member
Reaction score
238
unfortunately I can't do that with an iMac or phone. I'd like to read what he has to say.
Just copy his comment and paste it into Google translate. It will recognize that it’s Russian and translate it.

This may be off slightly but he said something like; “That guy from New Hampshire shoots like Helen Keller, no?”

Last edited:

NH Hunter

Well-known member
Reaction score
1,488
Just copy his comment and paste it into Google translate. It will recognize that it’s Russian and translate it.

This may be off slightly but he said something like; “That guy from New Hampshire shoots like Helen Keller, no?”
😂🤣

Muzzleloader

Well-known member
Reaction score
276

His translator advice worked well for me. I am able to read the Russian now. He's giving Bowguy hell at the moment Lmao.

Vladimir

Member
Reaction score
31
His translator advice worked well for me. I am able to read the Russian now. He's giving Bowguy hell at the moment Lmao.
I am a simple Homo sapiens. But when I see that a person is writing nonsense or lying, thereby misleading readers, and then people make mistakes. Such people need to be stopped because they have their own selfish interests, or they are idiots and want other people to be like that.

Latest posts